Reflux – velká bolest pro miminka, ale i jejich rodiče

Jsou vaše miminka hodně plačtivá, zvrací, hodně říhají a škytají? Pokud ano, je dost možné, že se jedná o reflux. V některých případech je reflux doprovázen i kašlem. Při gastroezofageálním refluxuse obsah žaludku navrací zpět do jícnu nebo do ústní dutiny. Když se miminko narodí, nemá ještě dovyvinutou záklopku mezi jícnem a žaludkem a často se stává, že po kojení si ublinkne. Pro miminko to bývá nepříjemné, protože spolu s natráveným mateřským mlékem se dostávají do jícnu i do úst nepříjemné žaludeční šťávy a miminka pak pálí žáha. Reflux mohou mít kojenci různě silný a trpí jím téměř polovina kojenců. Některá miminka si jen ublinknou, jiná doslova zvrací proudem, třeba i 1,5 metru daleko.

Obě mé děti trpěli/trpí refluxem. U prvního miminka člověk nemá zkušenosti, chlapeček si s námi „užil“ své. Člověk se do toho může zacyklit velmi rychle. Den začínal vždy stejně, miminko jsem nakojila, chvíli se usmívalo a pak se začalo kroutit, propínat v luk, brečet. V tuto chvíli jsem si říkala, najedlo se miminko dostatečně nebo, co je špatně? Nakonec si říhlo a byl chviličku klid. Po pár minutách začal brek znovu. Chovala jsem a utěšovala, bohužel možná ne vždy v těch nejlepších pozicích pro odříhnutí a miminko opět brečelo a brečelo. Šla jsem ho přebalit, ovšem v pozici vleže se mu žaludeční šťávy ještě více navraceli do jícnu a brek už byl nesnesitelný. Tak jsem si říkala, asi je unavené a šup s ním do kočárku. V kočárku opět brek, dokud se neubrečelo a neusnulo, ovšem po 30 minutách bylo vzhůru, nedospalé a kolotoč mohl začít. Miminko se vzduchem v bříšku jsem šla opět kojit (jelikož mi rodinný příslušníci říkali, že asi brečí proto, protože mám málo mateřského mléka), obávala jsem se, aby nebylo hladové. Únava narůstala na obou stranách… kdo nezažil, nepochopí. Bylo to hodně náročné a nechci nikoho děsit, ale trvalo to rok, než se můj drobeček naučil chodit, přesunul se z horizontální polohy do vertikální a vzduch ho v bříšku přestal tlačit.

Nyní se mi narodilo druhé miminko – holčička. Velmi usměvavá. Šestinedělí byla skoro celé na mém břiše – tedy ve vertikální poloze. Pak se hodně nosila v šátku – v úvazu kříž, tedy opět měla hlavičku výš než nožičky. Od čtvrtého měsíce už přestala být tak spavá a začínala se rozhlížet okolo sebe, kde to vlastně je. Po odříhnutí jsem jí pokládala pod hrazdičku, či na hrací deku, aby mohla začít zkoumat hračky a mohl k ní i její starší bráška. Z usměvavého miminka se mi ale najednou začalo stávat velmi ubrečené. Vždy, kdy jsem jí zvedla, tak si říhla, prdla, nebo blinkla. Nijak mně to nezaráželo, myslela jsem si, že je to normální. Když bylo Elli 5 měsíců, vážila 8kg a nošení bylo pro mě už náročnější, začala jsem zkoušet více vozit v kočárku, ale scénář byl stejný jako s prvním. Opět se mi tam kroutila, prohýbala se, brek se slzičkami v očích.

Vaše miminko na vás nic nehraje, ani to nezkouší, když brečí, má to vždy nějaký důvod.

Tak následoval opět koloběh odříhávání. Ella si po jednom kojení z jednoho prsu byla schopná říhnout desetkrát, a to i hodinu po kojení. Když byl vzduch konečně pryč, usnula s úsměvem a s úsměvem se i probudila. To, že jí trápí říhnutí jsem vždy poznala podle toho, že měla tvrdý hrudník (někdy jako šutr), dokud nepovolil, věděla jsem, že nemá cenu ji pokládat, protože ji bude vzduch tlačit a bude brečet.

No a co tedy kromě času může pomoci…

Z vlastní zkušenosti doporučuji:

Přebalovat před krmením.

  1. Při kojení volte takovou polohu, aby hlavička byla výrazně výš než žaludek miminka – úplně malá miminka doporučuji položit nahým bříškem na nahé břicho maminky a ono si bradavku díky vrozeným reflexům najde samo (viz www.přirozenekojeni.cz). Větší miminka se mohou krmit v sedě obkročmo. Když krmíte z lahvičky, tak si vezměte miminko na náruče, větší mohou sedět. Někdy si miminka říhají i během jídla, počkejte tedy, až vyjde vzduch ven a pokračujte v krmení.
  2. Děti, které často zvrací, kojte častěji, v kratších časových intervalech, nejlépe na požádání (to ale u dětí, které často brečí, moc nepoznáte.)
  3. Po kojení držte dítě dlouho v náručí, aby byla jistota, že se dostatečně vyříhalo. Já jsem volila nejčastěji pozici hrudník na hrudník. Nejlepší byl na toto manžel, který má tvrdý hrudník, u něj si mé děti krásně ulevili. Miminku byste neměli hlavně stlačovat bříško.
  4. Na denní spaní doporučuji šátek, či nosítko. V posteli polohujte miminko na levý bok. Je to proto, že žaludek směřuje k levé straně. Doporučuji také klín pro miminka do postýlky, aby mělo vyvýšenou hlavičku.
  5. Maminka kojeného miminka se by měla snažit upravit jídelníček, což je naprostý horor, protože maminka ubrečeného miminka prostě potřebuje třeba např. čokoládu, kofein či alkohol. Dále jsou špatné sycené nápoje, smažená jídla, mléčné a mastné výrobky s vysokým obsahem tuku. Stravou se nyní budu zabývat více a budu ji komentovat na svých facebookových stránkách (Reflux u miminek)
  6. Pokud má dítě velmi silný reflux – lékaři doporučují podávat Nutriton (jedná se o výtažek ze svatojánského chleba), který se ve formě prášku podává miminku ve vodě nebo v mateřském mléku těsně před kojením, aby se mateřské mléko v bříšku zahustilo a  nešlo ven.
  7. Až budete zavádět příkrmy, tak se mi osvědčila strava do ruky (finger food – doporučuji knížku Vím, co mi chutná) a pro lepší vyprazdňování bezplenkovou metodu, s kterou je možní začít kdykoliv. Já ji s druhým miminkem praktikovala už pouze v případě stolice, po zavedení příkrmů. Když vypozorujete, že se miminko snaží tlačit a nejde mu to, vezmete ho do náruče s pokrčenými kolínky a dáte ho nad umyvadlo či kbelíček. Jak se bude mít možnost o vás zapřít, půjde mu to snáz. Ještě u toho můžete vydávat zvuky jako eee, či podobně, aby vědělo co děláte 🙂

Nenechejte tedy miminko plakat. Je možné, že tato doporučení vám budou pomáhat pouze částečně. Důležité je, aby miminko neztrácelo na váze. Kromě toho, že je reflux pro miminko velice nepříjemný, může být také i nebezpečný, neboť pokud miminko leží na zádech a vrátí se mu obsah žaludku do úst, může se zakuckat či dokonce začít dusit. Držet nad vodou vás může fakt, že to nebude trvat věčně.  V drtivé většině se nedovyvinutá jícnová záklopka postupně vyvine a miminko zvracet a říhat přestane. Jen v některých extrémně vzácných případech, kdy to ani s věkem nepřejde, doporučí lékař plastiku jícnové záklopky. Miminko s refluxem jsou náročná miminka, na druhou stranu si vás vybrala, tak ví, že vy to zvládnete. Držím vám moc pěsti a posílám hodně sil.

Print Friendly, PDF & Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *